Csach Gábor: „Nagyszerű csapat tagja vagyok, egy a sok között”

BALASSAGYARMAT JÓ HELY, TEGYÜK EGYÜTT MÉG JOBBÁ

A rendszerváltás legnehezebb ciklusán van túl Balassagyarmat is. Covid járvány, háborúk, rekord infláció, energiaárak elszabadulása okozott évről-évre új kihívásokat. De nemcsak ezeken sikerült úrrá lenni megszorítások nélkül, hanem béremelésekre és fejlesztésekre is bőven jutott – az elmúlt öt évről beszélgettünk a polgármesterrel.

–  A Covid járványról már alig beszélünk, pedig élen jártunk a járványkezelésben. Mi volt a legnehezebb?

– Rendkívüli helyzet 1956 óta nem volt Magyarországon, így ennek a kezelésében senkinek sem volt gyakorlata. Prioritásnak tekintettem a hatékony védekezés megszervezését, ebben előnyöm volt, hogy a legtapasztaltabb helyi politikusként 26 éve dolgozom a városért, biztos tudásom van a településirányítás minden részletéről, kapcsolatom az intézményekkel, a közművekkel és a hatóságokkal kiváló. Nagyszerű csapat tagja vagyok, egy a sok között. Személyes kötelességemnek éreztem a polgárok napi szintű tájékoztatását is, ami sokszor nem volt összhangban a kormány stratégiájával. Fideszes vagyok, de elsősorban városvezető, Balassagyarmat érdeke határozza meg minden lépésemet.

16-os Honvédokkal 2020

– Gyakran nem „átallott” szembe menni és nyilvánosan tiltakozni a kormány intézkedéseivel. Őszintén, hányszor koppintottak a fejére?

– A járványkezelés idején kaptam „udvarias” üzeneteket, hogy túl részletes a tájékoztatásom, de a többi esetben soha. Bár vasútügyben egyértelmű kudarc az ipolytarnóci vonal bezárása, de a civilekkel összefogva megszerveztem egy elkötelezett nemzetközi összefogást Ipolyságtól Losoncig, most úgy látszik, a külügy fogja ezt a problémát megoldani a közlekedésügy helyett. Ami pedig a 2021-es lakástörvény és a „járványügyi menetrend” visszavonását, az iparűzési adó megvédését, vagy az önkormányzatoknak 2022-ben irreálisan magasan ajánlott MVM energiaárakat illette, ott minden esetben sikert értem el pár tiltakozó kollégámmal együtt.

– Történelmi fejlődést tudhat maga mögött a város. Mi a stratégia?

– Balassagyarmat jogilag még nem, de valójában már visszanyerte megyeszékhelyi státuszát: ez a térség húzza Nógrád gazdaságát, városunkban legjobb a szociális helyzet, legmagasabbak a bérek, és legjobb az életminőség. Megfontoltan, lépésről lépésre haladunk a fejlesztés útján, aminek meg lett az eredménye. 2019-ben befejeztük a kórház fejlesztését, az uszodát és a fecskelakásokat. 20-ban az Aninger házat és a térségi Szociális Szolgáltató Központot, 21-ben két orvosi rendelőt, 5 km kerékpárutat, körforgalmat és déli elkerülő utat építettünk, 22-ben elkészült a vármegye első rekortán atlétika pályája, a Tekergő Kresz Park, a Honvédelmi Sportközpont és a munkásszálló, 23-ban átadtuk az új sportcsarnokot, a Zöld Csiga tanösvényeit és teljesen megújult a Gansel udvar. Idén megnyitottuk a Kutyamenhelyet, a nyírjesi Látogatóközpontot és a vármegye legnagyobb extrémsport pályáját. Balassagyarmat kisváros, nem tud mindenkinek állást, megélhetést, jövőképet biztosítani. Éjszakai létszámunk 14 ezer fő, de munkanapokon 30-40 ezer polgárt szolgálunk ki. Ezért olyan szolgáltatásokat, intézményhálózatot, létesítményeket és városképet kell kialakítani, amely a családok, a fiatalok számára vonzó környezetet teremt, hogy továbbtanulás után minél többen térjenek vissza a városba. Továbbá ideális térségközponttá kell válnunk a vonzáskörzetünk kiszolgálására, hiszen minél több palócnak és tót atyafinak nyújtanak megoldást a gyarmati üzletek, munkahelyek, közigazgatás, kultúra, intézmények vagy létesítmények, annál erősebb lesz a helyi gazdaság, s vele a város is.

Kárpátaljai adományközpont 2022

– Valóban rengeteg új üzlet és cég kezdett vállalkozásba, mi a titok?

– A fővárosi agglomeráció északi csücske lettünk és az adópolitikánk befektetés ösztönző. Az országban egyedüli városként se építmény-, se telekadó nem terheli a cégeket, és az Iparűzési adóból is beruházási kedvezményt adunk. Nem véletlen, hogy a ciklusban üzletek tucatjai, és négy új ipari cég is megtelepült, további kettő pedig idén kezdi meg működését. Az Iparűzési adóbevételünk 50 százalék felett emelkedett.

– Soha ennyi kulturális program, rendezvény, kiállítás, köztéri játék nem volt Gyarmaton, mint az elmúlt években. Sokkal nagyobb városokban sincs ilyen pezsgő kulturális élet. Erre mi szükség van?

– Közgazdasági tény, hogy a nagyvárosokkal szemben a kisvárosok fennmaradásának kulcsa az identitásuk megerősítése. Erős kötődést kell építeni a település és lakói között. Rendezvényeink jelentős része a szórakoztatás mellett a várostörténetről is szól, bortúrák, közterületi játékok bővítik a városismeretet. A KRESZ Parkunk a város közlekedési sémáját tanítja a legkisebbeknek. Az új Ipolyparton, a Holtágnál vagy a Strandi sétányon kikapcsolódók három tanösvényen megismerhetik Balassagyarmat vagy a Civitas Fortissima történetét, az Ipoly-völgy természeti világát. Város és hazaszeretet nélkül semmilyen közösség nem tud életben maradni.

– A helyi ellenzék gyakorlatilag semmiben nem volt partner. Ezt hogyan élte meg?

– Valóban új színt hoztak az önkormányzatba: szinte minden ülésünkre behozták az országos politikát. Baloldali pártközpontok határozatait próbálják áterőltetni, miközben a kormányellenesség mögé bújva a legfontosabb városi ügyekben a „nem” és a „tartózkodás” gombot nyomják. Az ellenzék vissza szeretné hozni a Tanácsrendszert, egyetlen választási programjuk pedig – a nyilvános WC-n túl –, hogy „majd a polgárok megmondják, mit csináljanak”. Kihívóm egyik évben országgyűlési képviselő, másik évben polgármester szeretne lenni. Országot és várost is úgy szeretne irányítani, hogy négy év alatt arra is képtelen volt, hogy a mindössze 5 fős frakcióját egyben tartsa. Ettől azért komolyabb feladat egy város vezetése.

Új fecskelakás épül 2024

–  A kórház helyzete az egyik legfontosabb kérdés a város életében. Két évig gyakorlatilag hónapról hónapra romlott az ellátás színvonala. Nem lehetett volna előbb megállítani a zuhanást?

– Nálunk ilyen intézményvezető biztosan nem húzta volna ilyen sokáig, de sajnos az egészségügyi rendszer egy hatalmas és nagyon lomhán változó világ. Egész Európában válságban van, a munkaerőhiány és a forráshiány mindenhol probléma. Semmilyen hatásunk nincs a kórház működtetésére, de a szülészet és a traumatológia leállása kemény politikai beavatkozást igényelt, melynek a decemberi menedzsmentváltás lett az eredménye. Dr. Szabó Géza egészségügyi tanácsnokunk koordinálásával három hónap alatt nemcsak a megszűnt ellátások, de a fejlesztések útjára is léptünk. A minél szélesebb körű szűrések és prevenció tekintetében nyáron mintaprogram indul Nyugat-Nógrádban a betegségek minél előbbi diagnosztizálása érdekében. És megkezdtük a határon átnyúló szakmai egyeztetéseket is, hogy a kórház ellátási területe újra a Trianon előtti gazdasági üzemmérettel tudjon működni.

Gyarmati közéleti válogatott 2024

– A sport is kiemelt szerepet kapott: klubok támogatása, új sportlétesítmények tucatjai. Miért fontos ez?

– Az egészségmegőrzés legfontosabb feltétele a helyes életmód, azon belül is a rendszeres testmozgás. A magyarok egészségtelenül élnek, alig mozognak, túlsúlyosak és emiatt nagyon korán meghalnak. A sportfejlesztéseknél az a célunk, hogy minden polgár és minden fiatal megtalálja a kedvének való mozgásformát. Azért építettünk 25 új sportlétesítményt, rekreációs parkokat, új játszótereket, hogy minden gyarmati, és különösen a gyerekek minél többet mozogjanak, minél egészségesebbek legyenek. Már most eredmények vannak: fiatal úszóink, vízilabdásaink, kajakosaink, atlétáink, lövészeink, karatékáink, táncosaink sorra nyerik az országos versenyeket. Balassagyarmat jó hely, ha bizalmat kapunk, még jobbá tesszük!

 POLGÁRI LAPOK 2024. május